Harold and Maude

birnamormanindapiknikyapankiz tarafından

Harold_And_Maude_wallpapers_17663

Blogumun boş boş durması içimi acıtıyor. ^^ Film, dizi vs. de izlemediğim için vaktiyle izleyip sevdiğim filmler hakkında yazmaya karar verdim. Bu yazının konusu Harold and Maude. Yazı biraz spoiler içerebilir. Hazırlıklı olunuz. Yine de çok fazla uzatmayı düşünmüyorum.

hm4

Film Harold’ın odaya girmesi, merdivenlerden inmesi, plak çalması, mumları yakması ve kendini asmasıyla başlıyor. Bunun ardından odaya giren annesi durumu duyarsızlıkla karşılıyor. Devamında anlıyoruz ki Harold ölmüş değil. Bu sahne Harold’ın defalarca tekrarlayacağı ölüm sahnelerinden birisi yanlızca. Harold ölüm takıntılı, depresif bir genç.Daha sonraları Harold’ın Maude’a diyeceği gibi “I haven’t lived. I’ve died a few times.”

hm3

Maude ise Harold’ın aksine yaşamayı seven hayat dolu, seksen yaşına kısa bir süre kalmış bir kadın. Maude hayat doludur, yaşlıdır. Harold depresiftir, gençtir. Sosyal konumları da birbirine zıttır. Her bakımdan birbirinin zıttı olan bu iki insanın ortak noktası nedir? Nasıl karşılaşırlar?

hm5

Harold ölüme olan takıntısından dolayı hiç tanımadığı insanların cenazelerine gider, Maude ise hayata olan bağlılığından dolayı. Birbirlerinden bu kadar farklı olmalarına rağmen aralarında bir bağ kurulur. Bir süre sonra Harold Maude’a aşık olur.

haroldandmaude

hm2

Hoş detaylar ve diyaloglarla örülü bir film Harold and Maude. Bunun yanı sıra müzikleri de hoş. ^^ Film boyunca sık sık görüntülere If You Want to Sing Out eşlik eder. If you Want to Sing Out oldum olası sevdiğim şarkılardan olsa da Harold and Maude’u izlediğim günden beri ikisi ayrılmaz parçalar. ^^

NOT:Filmin sonlarına doğru bir saniye kadar Maude’un kolunda bir dövme görürüz. Maude’un gençliği, geçmişi hakkında o bir saniyelik görüntü boşlukları doldurmamıza yardım eder ve duruma dikkat çeker. Bazı şeyleri anlatmak için uzun cümleler kurmaya gerek olmadığına güzel bir kanıt diye düşünüyorum. Küçük bir ayrıntı çoğu kez yeterli olabiliyor.

NOT’2:Bir kenara bir çok alıntı yazmışken hiç birini eklememeye karar verdim. İnsanın kendi kendisine farkedip tat alması bazen daha hoş oluyor. ^^

Reklamlar